Choď na obsah Choď na menu

Ikona bl.Jozafáty Hordaševskej v našej cerkvi

28. 2. 2016

jozafata.jpgKongregácia sestier služobníc Nepoškvrnenej panny Márie sa pripravuje na 125. výročie založenia. Súčasťou tejto prípravy je aj putovanie ikony s relikviami spoluzakladateľky rehole, blahoslavenej sestry Jozafáty Michaely Hordaševskej, ktorú vyhlásil pápež Ján Pavol II za blahoslavenú v júni 2001 na Ukrajine. Ikona putuje po svete – po provinciách, kde rehoľné sestry pôsobia. V roku 2013 ikonu posvätil vyšší arcibiskup Svjatoslav Ševčuk pri príležitosti osláv 1025. výročia pokrstenia Kyjevskej Rusi. Ikona už putovala po krajinách ako Argentína, Brazília, USA, Kanada či Poľsko. V súčasnosti je na Slovensku a v budúcnosti navštívi ešte Srbsko, Taliansko a jej púť sa zakončí v materskej provincii na Ukrajine v auguste 2017 na oslavách výročia.

20160226_194433.jpg V piatok, 26. 2. 2016 sme mali možnosť počas Liturgie vopred posvätených Darov v našej cerkvi prosiť o milosti pre  potreby každého jedného z nás  pri tejto ikone. Sestry služobnice z michalovskej komunity k nám zavítali s posvätenou ikonou bl. Jozafáty.

Po modlitbe 9. hodinky s poklonami sv.Efréma Sýrskeho sa počas liturgie vopredposvätených Darov prohovorila sr. Augustína SSNPM a priblížila nám hrdinské čnosti blaženej. Vyzdvihla najmä čnosť spravodlivosti a pozvala asi 50 prítomných k modlitbe v tejto veľkopôstnej dobe. V molebene na česť blaženej sestry Jozafáty sme vyprosovali potrebné milosti pre celú našu farnosť a uctili ju bozkom. Na záver všetci zotrvali v bratskom agapé, ktoré pripravili naši veriaci. Na slávnosti boli prítomné aj ďalšie sestry sr. Agáta SSNPM a sr. Ignácia SSNPM, tiež o.Emil Zorvan s manželkou a veriacimi s Falkušoviec.

Prítomní sa zapísali aj do kroniky, ktorá sprevádza putovanie ikony po celom svete. Doteraz ikona navštívila farnosti, kde pôsobia sestry služobnice - Argentínu, Brazíliu, USA, Kanadu a z Poľska prišla k nám na Slovensko. Ďalej bude putovať do Srbska a napokon sa vráti na Ukrajijnu.

V našej farnosti sa v rekviári nachádza aj relikvia blahoslavenej sestry Jozafáty, ktorú sme dostali od sestier služobníc z Ríma a umiestnili počas duchovnej obnovy pred odpustom v roku 2014. Každý mesiac dvadsiatého sa pri jej relikvii konajú modlitby k blahoslavenej. 

blažená sestra Jozafáta pros Boha za nás hriešnych!